Végre meg tudtam nézni a Fűzi kutat. Hatalmas telep. Lengyelinek van elkönyvelve, csak a tűzkővek alapján inkább vonaldíszesnek tartanám, találtam néhány gyanús cserepet is. A domináns vörös tűzkő nem ugyanolyan , mint a Vázsony környéki vonaldíszes pattíntékok. A sárga pedig nem eplényi színárnyalatú.Tehát ha feltételesen elfogadjuk, hogy a vörös a szentgáli Tűzköves hegyről származik, akkor több bányahelyről lehet szó. Én inkább Úrkútra gyanakszom.Nem azért persze mert ott is van egy Tűkő-hegy.Egyébként ha a dózeresek nem is, de egy átlag ember több millió színárnyalatot tud megkülönböztetni, amiket a festékekkel foglalkozó szakemberek kódszámokkal azonosítanak. Ha egy fiatal régész mindenféle drága anyagvizsgálat nélkül a megkeresett bányákat és bányaudvarokat /az ott található tűzkőszíneket / ezekkel a kódokkal beazonosít, attól kezdve már kapásból meg tudja állapítani, hogy egy adott telepen található tűzkővek honnan származnak.A karácsonyfáknak a mostani fantazmagóriákkal szemben kevés ága lesz!!!
Néhány gödör kiásása után az egész telepet Lengyeli III.-nak meghatározni, igen nagy bátorságra vall!A sírásók leírják, hogy a felszínen igen nagy mennyiséget lehet gyüjteni tűzkőből , mért nem teszik meg.Nem 89o db.-ból,de több ezer darabból már nagyon érdekes pattíntékokat lehet találni, és az ilyen darabszámokból már tényleg lehet komolyan vehető statisztikákat csinálni.
Ja, hogy ehhez dolgozni kell ????
A Zirc környéki lengyeli telepekhez viszonyítva feltűnik, hogy itt hiányoznak a végletekig kihasznált mini magkőmaradékok, /sok a rontott/ de pl. megvannak a malom-kavicsok/kalapácskövet csak bazaltból láttam/ Játékos társaság volt ez a lengyeli nem lengyel.Megvan az orros magkőmaradékból leűtött nyílhegy is. Amúgy a dózeresek helyett a víz hordja le leginkább a pengéket, vékony pattíntékokat az út menti árokba Bezzeg a "piacos" kőbaltákból egyet sem láttam!!!